Protetika
Riječ je o laganom, bezbolnom, kratkom i sigurnom zahvatu, koji se izvodi ambulantno i u lokalnoj anesteziji.
Svakom pacijentu se pristupa individualno i ovisno o rendgenskoj snimci (stanju očuvanosti čeljusnih kosti).
ImpIantati su umjetni nadomjesci zuba. Oni se ugrađuju u kost gornje ili donje čeljusti te zamjenjuju korijen zuba, a s vremenom potpuno i srastaju s kosti te postaju jedinstvena cjelina s čeljusti pacijenta.
Njihova namjena je podupiranje nadomještenog zuba. Rezultati zahvata su uspješni i bez ikakvog rizika.
CAD-CAM tehnologija ne predstavlja posebnu vrstu keramičkih materijala već specijalan način obrade već gotovih keramičkih i cirkonskih blokova.
Ova tehnologija zauzima važnu ulogu u kreiranju novih ideja, postupaka i materijala.
Zahvaljujući ovoj modernoj tehnici, doktorica Maračić Pende izrađuje protetske radove u cirkonu te novim estetskim keramičkim materijalima, a preciznost ovog sustava omogućava savršeno nasjedanje rada.
Zahvaljujući ovoj tehnologiji pacijenti se danas mogu odlučiti za potpune keramičke krunice. Takve krunice u sebi ne sadrže metal čime se ne utječe na boju nadomjestka.
Iritacije gingive kao i njeno pigmentiranje postaju prošlost. Zahvaljujući prozirnosti keramike nadomjestak se savršeno uklapa sa okolnim zubima, a dizajn blokova je takav da u potpunosti odgovara caklini, dentinu i vratu prirodnog zuba.
Cirkonske krunice se rade kod pacijenata koji traže vrhunsku kvalitetu i estetiku.
Ovaj materijal je odnedavno zauzeo vrlo važno mjesto u fiksnoj protetici.
Naime, u želji da imaju zube koji izgledom ne odudaraju od njihovih prirodnih pacijenti sve češće traže bezmetalne krunice.
Cirkon pokazuje bijelu boju koja je najsličnija prirodnim zubima. Cirkon je također i vrlo biokompatibilan materijal koji je testiran na biološku podnošljivost s obzirom na cititoksičnost i nadraživanje.
Njegova vrijednost čvrstoće, tvrdoće i lomne žilavosti je impresivna, a zbog estetike njegova je primjena u stomatološjoj protetici sve češća.
Postavljanje porculanskih ljuskica je suvremena metoda estetske stomatologije čija uporaba se danas najčešće koristi kao tehnika uljepšavanja osmjeha. Ljuskice su tanke i prozirne te se lijepe na prednju površinu zuba.
Njima možemo mijenjati oblik, veličinu, položaj i boju prirodnih zuba, ispraviti manje ortodontske nepravilnosti ili zamijeniti stare, neestetske kompozitne ispune.
Ovisno o uzroku neatraktivnog izgleda zubi keramičkim ljuskicama možemo riješiti gotovo svaki estetski problem.
STARENJE ZUBI
Zubi se prirodno troše, odnosno kako starimo tako i oni postaju skloniji krhanju i drugim neželjenim pojavama.
ISTROŠENA CAKLINA
Sa godinama tanka translucentna supstanca koja prekriva zube postaje istrošena te gubi boju. Takve promjene boje i istrošenost mogu biti prirodne ali i uzrokovane genetskom predispozicijom.
*Nerijetko su i rezultat konzumacije zašećerenih napitaka, čaja ili kave, pušenja, korištenja nekih lijekova i drugog.
GENETIKA
Neki ljudi imaju urođeno neprirodne razmake (dijastemame) između zuba koji sa godinama postaju sve veći te se šire.
NEPRAVILNI ZUBI
Nepravilni zubi te neujednačen zagriz može uzrokovati abraziju ili potpunu istrošenost.